Main menu

Pages

Etkili E-posta Pazarlama yöntemi

 Etkili E-posta Pazarlama yöntemi

Etkili E-posta Pazarlama yöntemiE-posta pazarlaması hızla İnternet reklamcılığının en popüler biçimlerinden biri haline geliyor. Bunun nedeni, e-posta pazarlaması kavramının birçok farklı avantajının olmasıdır. Bununla birlikte, e-posta pazarlamanın da bazı dezavantajları vardır. Bu yazıda e-posta pazarlamasının avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyeceğiz ve ayrıca etkili bir e-posta pazarlama kampanyasının nasıl planlanacağı ve yürütüleceği hakkında bazı bilgiler sağlayacağız.


E-posta pazarlaması kesinlikle hem çevrimiçi hem de çevrimdışı diğer pazarlama türlerine göre benzersiz avantajlara sahiptir. Pazarlamayı e-postayla yayınlamanın belki de en önemli avantajlarından biri, dünya çapında bir kitleye minimum çabayla ulaşabilme yeteneğidir. Diğer reklam türleriyle dünya çapında bir kitleye ulaşmak kesinlikle mümkündür, ancak televizyon, radyo ve yazılı basın gibi geleneksel reklam türleri, dünyadaki potansiyel müşterilere aynı anda ulaşmak için neredeyse etkili değildir. 


E-posta pazarlaması için bir başka büyük avantaj, son derece uygun fiyatlı olmasıdır. Bu önemlidir, çünkü e-posta pazarlamasından önemli ölçüde daha pahalı olan İnternet pazarlaması da dahil olmak üzere diğer birçok pazarlama türü vardır. E-posta pazarlaması ile ilgili maliyetler minimumdur. İdeal olarak, ürünlerinizle ve hizmetlerinizle ilgilenen e-posta alıcılarının bir listesine zaten sahip olacaksınız, bu nedenle e-posta adreslerinin bir listesini almakla ilgili bir maliyet yoktur. Ayrıca, e-posta gönderme maliyeti minimumdur ve normal işletme maliyetlerinizin bir parçası olarak kabul edilebilir. Tüm bu faktörler zaten e-posta pazarlamasını son derece uygun maliyetli hale getirmektedir. 


Ancak, e-posta pazarlamasında bazı maliyet vardır. Öncelikle bu, reklamları yazma ve e-posta reklamlarına eşlik edecek herhangi bir grafik oluşturma ile ilgili maliyetlerdir. Bu, reklam için kopyayı yazması için bir yazar ve grafikleri oluşturmak ve uygulamak için bir tasarımcı işe almayı gerektirir. Bu hizmetlerin maliyeti oldukça geniş bir şekilde değişecektir, ancak genel olarak daha fazla deneyime sahip yazarlar ve tasarımcılar için daha fazla ödeme yapacaksınız. Bunun nedeni, bu yazarların ve tasarımcıların daha az deneyime sahip olanların üretebileceğinden daha yüksek kalitede iş üretebilmelerinin beklenmesidir. 


E-posta pazarlamasının en belirgin dezavantajı, e-posta pazarlamanızın spam olarak görülmesi olasılığıdır. Bu çok önemli bir sorundur, çünkü işletmeniz için kar marjı açısından oldukça maliyetli olabilir. İnternet kullanıcıları her gün reklam olarak hizmet veren istenmeyen e-postalarla bombardımana maruz kaldı. Bu sorun destansı boyutlara ulaştı ve masum İnternet kullanıcılarının e-posta kutularına sızan spam bolluğu, istenmeyen ve belirli bir ürün veya hizmeti tanıtıyor gibi görünen herhangi bir e-posta hakkında dikkatli ve şüpheli olmak zorundadır. 


Konu satırları veya spam'e benzer görünen içerik içeren e-postalar, e-posta sistemi tarafından otomatik olarak bir spam e-posta klasörüne aktarılabilir. Otomatik olarak silinmeyen e-postalar, alıcı e-postanın gönderenini tanımadığı için açılmadan silinebilir. Bu sorunların her ikisi de işletme sahibi için zaman kaybına neden olabilir, çünkü alıcılar işletme tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin reklamını yaptığı e-postaları bile görüntülememektedir. Ayrıca, spam'in tasfiyecisi olduğu için şirkete karşı şikayette bulunulabilir. 


Artık e-posta pazarlamasının avantajlarını ve dezavantajlarını anladığınıza göre, e-posta pazarlamasını kendi avantajınıza kullanmanın avantajlarını nasıl en üst düzeye çıkarabileceğinizi merak edebilirsiniz. Göz önünde bulundurulacak en önemli faktör e-posta dağıtım listenizdir. Bu, bilgi ve reklam içeren e-postalar alma isteğini dile getiren eski müşterilerin yanı sıra daha fazla bilgiyle ilgilenen potansiyel müşterilerden oluşmalıdır. 


E-postaların içeriği de dikkatlice düşünülmelidir. Sunduğunuz ürün ve hizmetleri kesinlikle vurgulamalı, ancak bunu zor bir satış noktası gibi görünmeden yapmalıdırlar. Bu tür bir kopyayı yazma konusunda deneyime sahip bir yazar, okuyucuyu ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmeye ikna eden anlayışlı ve doğru bir kopya sağlamanıza yardımcı olmalıdır. Son olarak, e-postalarınız okuyuculara bir eylem çağrısı sağlamalıdır. Bu, okuyucuyu bir ürün satın alma veya araştırma gibi belirli bir eylemde bulunmaya çağıran bir ifade olmalıdır. 


reactions

Yorumlar

İçindekiler Tablosu Başlığı