Main menu

Pages

E-posta pazarlamasının hataları nelerdir

 E-posta Pazarlama Hataları

E-posta pazarlamasının hataları nelerdir

E-posta pazarlamasını denemeyi tercih eden birçok işletme sahibi, her türlü e-posta pazarlamasının faydalı olduğuna inanma hatasına düşen bir hata yapar. Bu kesinlikle doğru değil; işletme sahiplerinin bir e-posta pazarlama kampanyası düzenlediklerinde yapabileceği bir dizi hata vardır. Bu tür hatalara örnek olarak, promosyon materyallerinin spam olarak etiketlenmesine izin verilmesi, promosyon e-postalarının takip edilmemesi, bir e-posta pazarlama çabasından sonra müşteri akınına hazırlıklı olunmaması ve özellikle hedef kitleye pazarlama yapılması sayılabilir.

Spam ile e-posta pazarlama hataları tartışmamıza başlayacağız. Spam, endemik oranlara ulaşan bir sorundur. Her gün İnternet kullanıcıları dünyanın dört bir yanından spam bombardımanına maruz kaldı. Bu, alıcıların satın almakla ilgilenebileceği veya ilgilenmeyebileceği ürün veya hizmetleri tanıtan bir dizi istenmeyen e-posta içerebilir. İşletme sahiplerinin e-posta pazarlamasında yapabileceği kritik bir hata, spam olarak yorumlanması muhtemel e-postalar yayınlamaktır. Bu, e-postaların alıcıya asla ulaşmamasına veya e-postaların alıcı tarafından okunmadan silinmesine neden olabilir. Spam kategorisine girme potansiyelinden kaçınmak çok zor değildir. Temel olarak, tanıtım e-postalarınızın bariz reklamlardan daha yararlı bir kopya içermesini sağlamayı içerir. Bu, e-postalarınızın ciddiye alınmasını daha olası hale getirecektir.

Genellikle yapılan bir başka e-posta pazarlama hatası, promosyon e-postalarının takip edilmemesidir. İlgili taraflara e-posta göndermek çok faydalı olabilir, ancak sahip olabilecekleri soruları yanıtlamak ve ihtiyaç duydukları ek bilgileri sunmak için bu e-posta alıcılarıyla posta veya telefon gibi diğer yöntemlerle iletişime geçmek daha da faydalıdır. Bu tür bir takip, sadece bir e-posta göndermekten ve aşırı kalabalık bir e-posta gelen kutusunun uçurumuna düşmesine izin vermekten çok daha etkili olabilir.

İşletme sahipleri, bir e-posta pazarlama çabasından sonra kendilerini müşteri akınına hazırlamama hatasıyla da karşılaşabilirler. E-posta pazarlamasının açık amacı, ürünlerinize veya hizmetlerinize daha fazla ilgi oluşturmaktır. Bu nedenle, işletme sahiplerinin işlerde bir artış öngörmeleri ve bu artan ürün ve hizmet talebini karşılamaya hazır olmaları kritik öneme sahiptir. Bu önemlidir, çünkü ürün veya hizmetleri beklemek zorunda olan potansiyel müşteriler, onlara hemen ürün veya hizmet sağlamaya daha iyi hazırlanan rakiplerinizi arayabilir.

Son olarak, işletme sahipleri tarafından yapılan kritik bir hata, bir e-posta pazarlama kampanyasını belirli hedef kitlelerine göre uyarlamamaktır. Bu bir sorun olabilir, çünkü e-posta pazarlamasının daha az etkili olmasına neden olabilir. İşletme sahipleri genellikle bu hatayı yaparlar çünkü büyük bir kitleye ulaşmanın hedef kitleye ulaşmaktan daha önemli olduğuna inanma tuzağına düşerler. E-posta pazarlama materyallerinizi milyonlarca alıcıya körü körüne gönderebilir ve yalnızca birkaç müşteri adayı oluşturabilirsiniz. Ancak, aynı e-posta pazarlama materyallerini, ürünlerinize ve hizmetlerinize ilgi duyan ve büyük olasılıkla bu daha küçük e-posta dağıtım listesinden daha fazla müşteri adayı oluşturacak olan yalnızca bin alıcıdan oluşan daha küçük bir gruba gönderebilirsiniz. Mesajınızı yalnızca hedef kitlenizin üyelerine göndermek değil, aynı zamanda mesajınızı bu kitleye uyacak şekilde uyarlamak da önemlidir. Çeşitli kişilere hitap edecek bir e-posta mesajı oluşturmak, hedef kitlenizin üyelerine hitap edecek bir mesaj oluşturmak kadar önemli değildir.

E-posta ile pazarlamak için bir otomatik yanıtlayıcı sistemine ihtiyacınız olacak E-postanızı göndermek için www.Automatic-Responder.com öneririz.

reactions

Yorumlar

İçindekiler Tablosu Başlığı