Main menu

Pages

E-posta Pazarlamasını Diğer Pazarlama Türleri İle Birleştirme

 

E-posta Pazarlamasını Diğer Pazarlama Türleri İle Birleştirme
Pazarlamanızı çevrimiçi veya çevrimdışı yapmayı seçseniz de, bir şey değişmez. Bu, tek bir pazarlama stratejisinin iki veya daha fazla pazarlama stratejisinin bir kombinasyonu kadar etkili olmayacağı kavramıdır. Bu, işletmenizi tanıtmak için bilinen her pazarlama stratejisini uygulamanız gerektiği anlamına gelmez, aksine işle ilgili hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için birkaç farklı perspektiften pazarlamaya değer olduğunu ima eder. Bu makalede, başarılı bir ürün oluşturmak için e-posta pazarlamasını diğer pazarlama türleriyle birleştirmenin önemi incelenecektir; çok katmanlı pazarlama stratejisi ve aynı anda birden fazla pazarlama stratejisini yönetme konusunda bazı tavsiyelerde de bulunacaktır.


Eskilerin dediği gibi, "İki kafa bir kafadan iyidir", ve pazarlama söz konusu olduğunda bu kesinlikle doğrudur. E-posta pazarlamasında büyük bir başarı elde edebilirsiniz, ancak bu, web sitesi oluşturma, sektörle ilgili mesaj panolarına katılım, banner reklamlar yerleştirme, bir satış ortaklığı pazarlama kampanyası düzenleme ve web sitenize gelen bağlantılar oluşturma gibi diğer çevrimiçi pazarlama türlerini denememeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu stratejilerin tüm bunların işletmeniz için etkili olmaması mümkün olsa da, e-posta pazarlamanızı tamamlayan ve işle ilgili hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan en az bir seçenek daha bulmanız muhtemeldir. 


Alternatif olarak, e-posta pazarlama kampanyanızı radyo reklamları, televizyon reklamları ve yazılı medya gibi daha geleneksel pazarlama stratejileriyle birleştirmek isteyebilirsiniz. Bu tür reklamların çevrimiçi olmaması, daha fazla iş oluşturmanıza yardımcı olamayacakları anlamına gelmez. Aslında hem çevrimiçi hem de çevrimdışı reklam vermek daha büyük bir hedef kitleye ulaşmanızı sağlayabilir. Bunun nedeni, büyük olasılıkla dünyanın dört bir yanındaki İnternet kullanıcılarına ulaşacaksınız, ancak sunduğunuza benzer ürün veya hizmetleri satın almak veya araştırmak için İnternet'i kullanmayan potansiyel müşterilere de ulaşabilirsiniz. 


E-posta pazarlaması ile birleştirmek için popüler pazarlama stratejileri arasında banner reklamlar ve mesaj panosu katılımı bulunur. Bunların hepsi çevrimiçi etkinliklerdir ve her biri ayrı ayrı oldukça basittir. Ancak, birlikte bu basit etkinlikler güçlü bir ifade oluşturabilirsiniz. Ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında yararlı bilgiler sunan e-postalar gönderebilir, potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekebilecek web sitelerinde banner reklam alanı satın alabilir ve potansiyel müşterilerin ilgisini çekebileceğiniz sektörle ilgili mesaj panolarına katılabilirsiniz. Potansiyel müşterileriniz şu anda sunduğunuz ürün ve hizmetlere ihtiyaç duymasa bile, işletmenizin adını bu kadar sık görmek marka etkisi yaratabilir. Markalaşma esasen tüketicilerin bir şirket adını o kadar sık gördükleri bir süreçtir ki, şirketin sunduğu bir ürüne ihtiyaç duyduklarında bu şirketten bir ürün seçme olasılıkları daha yüksektir. 


Birden fazla reklam biçimini birleştirmeyi planlıyorsanız, bunun her pazarlama stratejisinin etkinliğini değerlendirmenizi zorlaştırabileceğinin farkında olmalısınız. Bu, özellikle pazarlama stratejilerinin aynı anda uygulanması için geçerlidir. Yalnızca bir tür pazarlama stratejisi kullanırken, genellikle satış veya web sitesi trafiğindeki artışları pazarlama stratejisindeki değişikliklere bağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, birden fazla pazarlama stratejisi türü yürürlükte olduğunda, hangi stratejinin istenen etkiyi ürettiğini belirlemek oldukça zor olabilir. Bu durum, aynı anda birden fazla pazarlama stratejisinde değişiklik yapmayarak ele alınabilir. Bu, hangi değişikliklerin satış veya web sitesi trafiğinde bir artışa neden olduğunu belirlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, pazarlama stratejinizdeki değişikliklerin satışlarınız ve web sitesi trafiğiniz üzerinde ne zaman zararlı bir etkisi olacağını belirlemenize de yardımcı olabilir. Ancak, hangi pazarlama stratejisinin en etkili olduğunu belirlemekte zorlanıyorsanız, müşterilerden anket sorularını yanıtlamalarını ve işletmenizin sunduğu ürünler veya hizmetler hakkında nasıl öğrendikleri gibi bilgileri sağlamalarını istemeyi düşünebilirsiniz. 


reactions

Yorumlar

İçindekiler Tablosu Başlığı