Main menu

Pages

E-posta Pazarlama Kampanyanızı Ne Zaman Sonlandırmalısınız?

 E-posta Pazarlama Kampanyanızı Ne Zaman Sonlandırmalısınız?


E-posta Pazarlama Kampanyanızı Ne Zaman Sonlandırmalısınız?

Bir e-posta pazarlama kampanyasının ne zaman sona erebileceğine karar vermek, birçok işletme sahibinin düzenli olarak mücadele edebileceği bir konudur. Bu karar, hem e-posta pazarlama kampanyasının büyük bir başarı elde ettiği durumlarda hem de e-posta pazarlama kampanyasının başarısız olduğu durumlarda zor olabilir. Genel olarak işletme sahipleri bu kararı vermek için bir dizi farklı kriteri değerlendirmek zorunda kalacaktır ve tüm işletme sahipleri için çalışacak belirli bir formül yoktur. Bu yazıda, mantıklı bir sonuca yaklaşan başarılı bir e-posta pazarlama kampanyası, başarısız olan bir e-posta pazarlama kampanyası ve süresiz olarak çalışabilecek başarılı bir e-posta pazarlama kampanyası dahil olmak üzere üç farklı senaryoyu inceleyeceğiz.


İlk olarak, mantıklı bir sonuca yaklaşan başarılı bir e-posta pazarlama kampanyasının durumunu inceleyeceğiz. Bazı durumlarda, bir işletme sahibinin e-posta pazarlama çabalarını sonuçlandırması mantıklı olabilir. En belirgin örnek, belirli bir hedefe ulaşmaya ve ürün veya hizmet satmamaya odaklanan bir e-posta pazarlama kampanyasıdır. Örneğin, doğası gereği politik olan bir e-posta pazarlama kampanyası yavaş yavaş başlayabilir, seçmenlerin sorunlar hakkında bilgi edinmekle en çok ilgilendiği ve daha sonra oy verme işlemi başladıkça ve seçmenlerin çoğunluğu kararını çoktan verdikçe azalmaya başladığı bir dönemde zirveye çıkabilir. Benzer şekilde, belirli bir hayır kurumu için bağış toplamaya odaklanan bir e-posta pazarlama kampanyası, hedefe ulaşıldıkça mantıksal olarak sona erecektir. Bu e-posta pazarlama kampanyaları son derece başarılı olabilir, ancak hedeflere ulaşıldığında bunları devam etmek için hiçbir neden yoktur. 


Daha sonra amacına ulaşamayan bir e-posta pazarlama kampanyası durumunu ele alacağız. Bu nitelikte bir e-posta pazarlama kampanyasının ne zaman sona ereceğine karar vermek zor olabilir, çünkü bir dizi farklı faktör içerecektir. Örneğin, işletme sahibi e-posta pazarlamasına çok fazla zaman ve para yatırıyorsa ve dürüst bir çabaya rağmen sonuç üretmiyorsa, bu pazarlama kampanyasını sonlandırmanın zamanı gelebilir. Ancak, işletme sahibi e-posta pazarlama kampanyasına çok fazla yatırım yapmadıysa ve kampanyayı başarıya dönüştürmek için kalan birkaç fikri varsa, istenen hedeflerin karşılanıp karşılanamayacağını görmek için e-posta kampanyasına biraz daha devam etmek faydalı olabilir. 


Son olarak, e-posta pazarlama kampanyalarının her zaman sona ermesi gerekmediğini belirtmek önemlidir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) gibi niş bir konuyu düşünün. Bu konuda aylık e-bültenler üreten ve dağıtan ve bu e-posta pazarlama araçlarına olumlu yanıt alan bir işletme sahibi, e-bültenleri hala üretebildiği sürece e-posta pazarlamasını durdurması için bir neden yoktur. Benzer şekilde, birçok derginin yıllardır yayınlanma şekline benzer şekilde, bir e-bültenin verilen bilgilere ihtiyaç ve ilgi olduğu sürece aktif kalması mümkündür. Bir işletme sahibinin SEO bülteni yayınlaması örneğimizde, seo sürekli geliştiği ve e-bültenin alıcıları sektördeki güncel eğilimler hakkında daha fazla bilgi almak için her ay e-bülteni almayı öngörebilecekleri için bu ürüne olan ihtiyaç devam etmektedir.


reactions

Yorumlar

İçindekiler Tablosu Başlığı