Main menu

Pages

E-posta pazarlaması nasıl değerlendirilir?

 E-posta pazarlaması nasıl değerlendirilir?

E-posta pazarlaması nasıl değerlendirilir?

E-posta pazarlaması, dünya çapında hedef kitleye ulaşmanın çok etkili bir yolu olabilir. Ancak, e-posta pazarlama stratejinizi değerlendirmek için biraz zaman, enerji ve para yatırmadığınız sürece pazarlama çabalarınız tam potansiyellerine ulaşamayabilir. Bu değerlendirme sırasında e-posta pazarlamasının hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Aynı şekilde, e-posta pazarlamasının işletmeniz üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Bu makalede, e-posta pazarlamanızı değerlendirmenin önemi tartışılacak ve bunun nasıl yapılacağınız hakkında bazı yararlı tavsiyeler sunulacaktır.

E-posta pazarlama stratejinizi düzenli olarak değerlendirmenin önemli olduğunu söylemek muazzam bir yetersizliktir. E-posta pazarlamanızı düzenli olarak değerlendirmek sadece işletmenizin başarısı için kritik öneme sahip olması önemli değildir. E-posta pazarlama stratejilerinizin değerlendirilmemesi, sonuç üretmemekten rakiplerinize müşteri kaybetmenize neden olmaya kadar olumsuz etkilere neden olabilir.

Hedef kitlenin üyelerine ulaşmadığı için etkili olmayan bir e-posta pazarlama kampanyası düşünün. Bazı işletme sahipleri, e-posta dağıtım listesinin sunduğunuz ürün veya hizmetlerle son derece ilgilenen alıcıların özelliklerini sağlamaya özen göstermemekle ilgili ölümcül bir hata yapar. Büyük e-posta listeleri satın alarak kısayolları kullanan işletme sahipleri, pazarlama e-postalarının alıcıları sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgilenmediği için genellikle kısayollarının ödeme yapmadığını bulur. Bu senaryoda, e-posta pazarlamasının çok az satış veya web sitesi ziyareti oluşturması muhtemeldir. Ancak, e-posta dağıtım listesini ürünlerinizle veya hizmetlerinizle ilgilenen alıcıları içerecek şekilde yeniden değerlendirmek büyük olasılıkla önemli ölçüde daha fazla satış ve web sitesi ziyaretine neden olacaktır.

Şimdi, e-posta pazarlamanızın alıcılar tarafından spam olarak yorumlandığı bir durumu göz önünde bulundurun. E-postalarınızın hedef kitlenizin üyelerine ulaştığından emin olmak için önlemler aldıysanız ancak e-postalarınız en iyi satış sahaları gibi görünüyorsa, e-posta dağıtım listenizin üyeleri e-postalarınızı spam olarak görüntüleyebilir ve reklamlarınızı ciddiye almayabilir. Bu durumda, e-posta dağıtım listenizin üyesi, sizden bir satın alma yapmak yerine ürün veya hizmete ihtiyaç duyduklarında bir rakip arama olasılığı daha yüksek olabilir.

E-posta pazarlama çabalarınızı değerlendirmek resmi veya gayri resmi olabilir. Aklınızda belirli iş hedefleriniz varsa, e-posta pazarlamasının çalışıp çalışmadığının bir göstergesi olarak bu hedefe ulaşmak için yolda olup olmadığınızı kullanmayı düşünebilirsiniz. E-posta pazarlaması hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız www.jeremyburns.com/blog göz atın - Alternatif olarak, müşteri geri bildirimi isteyerek e-posta pazarlama çabalarınızı değerlendirebilirsiniz. Müşterilere e-posta pazarlama kampanyası ve içerik, reklam veya başka bir öğe nedeniyle satın alma yapmak zorunda kalıp kalmadıkları hakkında fikirlerini sormak. Bu bilgilere dayanarak, e-posta pazarlamasının etkili olup olmadığına dair iyi bir göstergeye sahip olmalısınız. Etkili değilse, ürünlerinize veya hizmetlerinize daha fazla ilgi oluşturmak için değişiklikler yapmayı düşünmelisiniz. Yaptığınız değişiklikler, hedef kitlenin üyelerinden daha az ilgiye neden olacak değişiklikler yapmadığınızdan emin olmak için aldığınız geri bildirimleri yansıtmalıdır.

reactions

Yorumlar

İçindekiler Tablosu Başlığı